Od 7 października do 19 listopada 2024 roku trwała kampania „Dzieciństwo bez przemocy”, zainicjowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Centrum przyłączyło się do tej akcji na rzecz dzieci i przez 6 tygodni aktywnie angażowało się w realizację wielu działań. Skupiliśmy się nie tylko na edukacji Dzieci i Młodzieży, ale także na wsparciu kadry wychowawczej oraz dydaktycznej. W ramach kampanii zorganizowaliśmy szereg zajęć dla dzieci w 5 Placówkach Wsparcia Dziennego oraz 10 Placówkach Opiekuńczo-Wychowawczych Centrum oraz Przedszkolach i Szkołach na terenie Grudziądza. Korzystając z bogatych materiałów FDDS oraz z szerokiej wiedzy i doświadczenia specjalistów przeprowadziliśmy warsztaty edukacyjne, które były cennym i twórczym czasem spędzonym z najmłodszymi. Zajęcia te nie tylko dostarczyły dzieciom nowych informacji, ale także wpłynęły na ich rozwój i bezpieczeństwo emocjonalne. Nasi specjaliści z Poradni Rodzinnej oraz Ośrodka Profilaktyki Uzależnień Dzieci i Młodzieży podjęli współpracę z wieloma placówkami edukacyjnymi, aby wspierać dzieci oraz prowadzić warsztaty m.in. w przedszkolach i szkołach:
- Przedszkola:
- Niepubliczne Przedszkole Bajkolandia
- Strzemięcin
- Szkoły:
- SP9
- TEB
-SP18
- SP20
- ZSG-H
Współpraca obejmowała także wsparcie rodziców dzieci oraz kadry wychowawczej, realizowane w takich placówkach jak: - CPDIPR - SP20 - PM Strzemięcin W dniu 6 listopada zorganizowaliśmy debatę z młodzieżą w IV Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Grudziądzu, przy współudziale grudziądzkich specjalistów Komenda Miejska Policji w Grudziądzu, Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Grudziądzu, NZOZ Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Innych Uzależnień. Ponadto, przedstawiciele Centrum wzięli udział w kilku konferencjach: - „Dzieciństwo bez przemocy” organizowanej przez Grudziądzkie Towarzystwo Pomocy Dziecku i Rodzinie (4.11.2024), - „Wspólnie chronimy dzieci przed krzywdzeniem” w Starostwie Powiatowym w Brodnicy (12.11.2024), - „Przemoc – co trzeba wiedzieć, by skutecznie pomagać”, organizowanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Grudziądzu w Starostwo Powiatowe w Grudziądzu (18.11.2024). Kampania zakończyła się konkursem plastycznym dla dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych, pod hasłem „Krzywdzeniu dzieci mówimy NIE!”.
Finał obchodziliśmy 19 listopada w Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci, kiedy to budynki zostały podświetlone na czerwono, symbolizując zakończenie kampanii i naszą solidarność z Dziećmi na rzecz bezpiecznego beztroskiego dzieciństwa. Kampania z całą pewnością wzmocniła głos Młodych i zwróciła uwagę na konieczność troski o ich bezpieczeństwo, jednocześnie zjednoczyła wszystkie osoby zaangażowane w działania na rzecz najmłodszych. Pamiętajmy DOBRE Dzieciństwo daje MOC, I MY wszyscy o to DBAJMY! Działania profilaktyczne wpisujmy w regularną praktykę, to wzbogaca kulturę Standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem, a także buduje relacje i świadomość u dzieci.